همایش ملی «استاد مطهری و مطالعات قرآنی معاصر» برگزار شد + تصاویر

 ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۹:۰۰ کد : ۱۸۱۶۲ مهم‌ترین اخبار

تعداد بازدید:۴۱۹

همایش ملی «استاد مطهری و مطالعات قرآنی معاصر» برگزار شد + تصاویر


همایش ملی «استاد مطهری و مطالعات قرآنی معاصر»، دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ به همت انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد. در روز شهادت استاد که به روز معلم نیز نامگذاری شده است، جمعی از اندیشمندان و علاقه‌مندان استاد مطهری گردهم آمدند و نشستی را برگزار کردند که در آن بحث ها و سوالات خوبی هم شکل گرفت و پنل هایی نیز به همین منظور برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر حسینعلی قبادی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ضمن عرض خیرمقدم به حضار و تبریک روز معلم گفت: امروز روز استاد شهید مرتضی مطهری است که در کنار همه فضائل شهید مطهری، یک ویژگی بسیار مهم که شاید بدان کمتر پرداخته شده عبارت از مسئله‌مندی ذهن و آثار ایشان است. اگرچه در یکی از آثار خود تصریح می‌کنند که نزدیک به بیست مسئله را یادآوری می‌کنند اما در همه آثار، این نگاه وجود دارد. شهید مطهری در آن زمان، به صورت مسئله‌مند آمد و گفت که، گفتمانی تمدن‌ساز است که اسلام و ایران را همگرا بدانیم و مانند یک محقق حرفه‌ای مباحث را تعقیب کرده و نشان داد که این افرادی که دم از ایرانیت و اسلامیت می‌زنند حتی محقق هم نیستند.
دکتر قبادی ادامه داد: استاد مطهری در آن سطح حتی کتاب «داستان و راستان» را هم می‌نویسد و می‎خواهد مسائل جامعه را حل کند و قصد دارد تا نسل آینده را به کارآمدی اسلام در آن روزگار باورمند بسازد. این کتاب، قبل از انقلاب برنده جایزه یونسکو هم شد. همچنین دیگر آثار استاد که به برکت علامه طباطبایی توانستند کمر مارکیسیم را در ایران بشکنند. بنابراین استاد مطهری هرگز مقتضیات زمان را رها نکرد و متوقف نشد.
قبادی در ادامه سخنان خود به ویژگی‌های یک معلم نمونه اشاره و بیان کرد: معلم، در درجه اول باید به علم خود تعهد داشته باشد و علم را نمی‌توان ابزار معیشت کرد، اما افزون بر تعهد به علم که بسیار مهم است، باید محضر معلم، بدون آنکه تبلیغ کند، محضر اولیاء الهی باشد، سازندگی داشته باشد و با سکوت و حرف زدن خود به دیگران بیاموزد. معلم یعنی اینکه باید مواظب باشد که سکوتش نیز آموزنده باشد و بیش از آنکه به علمِ معلم نیاز داشته باشیم، به معنویت و سلوک و سیره معلم نیاز داریم که شهید مطهری نیز اینطور بود و این ویژگی‌ها را در خود داشت. هنگامی که امام خمینی (ره) در مورد ایشان فرمود که طهارت روح داشت و همه آثارش را بخوانید، یعنی خدا به ایشان مقامی عنایت کرد که بی‌حرف نیز از او کلام می‌رویید. بنابراین سکوت و حرکت و شهادتش سازنده بود.

 

جدول برنامه­ های همایش ملّی

استاد مطهّری و مطالعات قرآنی معاصر

 

پنج­شنبه، دوازدهم اردی­بهشت­ ماه 1398 - پژوهشگاه علوم­ انسانی و مطالعات فرهنگی

عنوان نشست: استاد مطهّری و گفتگوی مطالعات قرآنی و علوم­ انسانی

 

مدیر نشست: آقای دکتر مالک شجاعی جشوقانی

 

موضوع

سخنران

دانشگاه

ساعت

قرآن­کریم و علم اجتماعی اسلامی به‌روایت استاد مطهّری

دکتر مهدیجمشیدی

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

11:00-11:15

مواجهه استاد مطهّری با تفاسیر اجتماعی معاصر

دکتر یحیی بوذری­نژاد

دانشیار دانشگاه تهران

11:15-11:30

مبانی، اصول و روش استاد مطهّری در استخراج علم دینی قرآن‌بنیان

دکتر علی­اصغر خندان

دانشگاه امام صادق(ع)

11:30-11:45

تحلیل و نقد برداشت­های مبتنی بر معرفت پلورالیستی از نظریّه اعتباریّات علّامه طباطبایی و تحلیل دیدگاه استاد مطهّری

دکتر سیّد رضا حسینی

استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

11:45-12:00

مواجهه گفتمانی علوم ­انسانی مدرن و دانش­های اسلامی سنّتی با مطالعات قرآنی؛ نگاهی مقایسه­ای به مطالعات اسلامی سنّتی (مرتضی مطهّری) و مدرن (علی شریعتی)

دکتر سیّد محمود نجاتی حسینی

استادیار مؤسّسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران

12:00-12:15

تأثیر قرارگرفتن در جایگاه وعظ بر قرائت روایت تاریخی؛ مطالعه موردی تفسیر آشنایی با قرآن استاد مطهّری

حسین شجاعی

دانشجوی دکتری دانشگاه تهران

12:15-12:30

مطهّری و هرمنوتیک دین و علوم انسانی؛ تحلیلی بر کتاب جامعه و تاریخ در قرآن

دکتر مالک شجاعی جشوقانی

استادیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

12:30-12:45

عکس

عکس

منبع : برای دانشجویانم |همایش مطالعات قرانی و علوم انسانی (نجاتی حسینی ) اردیبهشت 98 پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهن
برچسب ها : مطالعات ,استاد ,علوم ,مطهری ,انسانی ,معلم ,علوم انسانی ,مطالعات قرآنی ,پژوهشگاه علوم ,استاد مطهّری ,مطالعات فرهن